Motocykle, zarezerwowane niegdyś do płci męskiej, spodobały się także osobom, pochodzącym z Wenus do tego stopnia, że zaczęły zdobywać niesamowite osiągnięcia i rekordy. Odwaga, wytrwałość i niezłomność kobiet-motocyklistek powinna być inspiracją i motywacją dla każdego z nas.
Motocyklistka, pochodząca z Cehegin w Hiszpanii. Jej zamiłowanie miło swój początek bardzo wcześnie, bo już w wieku 3 lat, kiedy wsiadła na swój pierwszy motocykl. W wieku 14 lat zadebiutowała w Mistrzostwach Hiszpanii (CEV), a w wieku 16 lat została pierwszą Hiszpanką, którą zdobyła punkty w Mistrzostwach Świata Moto3. Jest też pierwszą kobietą, która wygrała wyścig o mistrzostwo świata FIM i uzyskała najszybsze okrążenie i pole position. Pnąc się coraz wyżej i przechodząc przez mistrzostwa międzynarodowe i krajowe, w 2018 roku wygrała Mistrzostwa Świata Supersport 300. Została pierwszą kobietą, która wygrała indywidualny wyścig motocyklowy o mistrzostwo świata, zdobywając na ostatniej prostej flagę w szachownicę na torze w Algarve International Circuit i pokonując przy tym dwóch rywali.
Przeszła do historii sportu, kiedy jako pierwsza kobieta zdobyła tytuł Supersport 600 w Nowej Zelandii. Zmagała się z Tobym Summersem z Manukau po weekendzie wyścigów w parku Bruce Mclaren Motosport w Taupo, w którym przeżyła niemały szok po wypadku na pierwszym zakręcie. Co ciekawe Summers również rozbił się tym samym zakręcie. Zwycięstwo Avalon zostało przypieczętowane, kiedy dwudniowe wyścigi zostały uznane za wypad bez punktacji z powodu dwóch czerwonych flag, zamykając mistrzostwo kraju wyścigiem w ostatniej rundzie.
Przełom nastąpił po zwycięstwie Biddle w wyścigu New Zealand TT Championship Trophy w Hampton Downs, kiedy w 2019 roku zwyciężyła w trzeciej rundzie z pięciu w New Zealand Superbike Championship.
Najmłodsza kobieta w historii, która wygrała American Motocross Championship. Inne nagrody zdobyła również w innych zawodach, z w tym X Games, czyli popularnych mistrzostwach w sportach ekstremalnych w Stanach Zjednoczonych. Jest chlubą nie tylko Ameryki, ale również społeczności osób niesłyszących.
Nadto jako pierwsza kobieta w historii znalazła się na okładce magazynu motocrossowego Transworld Motocross. W dodatku była najmłodszą kobietą, która wygrała AMA Motocross Championship – największe mistrzostwa motocyklowe w Stanach Zjednoczonych od 1972 roku.
W 2013 roku zrezygnowała z profesjonalnych zawodów, jednak nadal pozostaje aktywa, udzielając wywiadów, rozmów, biorąc udział w serialach, dubbingując niebezpieczne sceny w filmach. Uczy także w Ashley Fiolek MX Schools oraz tworzy własną fundację, Fundacja Ashley Fiolek (AFF), która obrała sobie za cel pomaganie innym w realizacji marzeń.
Historia Beryl zaczęła się, kiedy poznała Eddiego – właściciela warsztatu motocyklowego. W 1952 wzięli ślub i oboje wkroczyli do świata wyścigów motocyklowych. Wkrótce potem została pierwszą kobietą, która startowała w pojedynkę na Isle of Man TT. Przez lata tor ten pochłonął wiele istnień i spowodował okropne obrażenia. Po przekroczeniu mety ogłosiła, że planuje wrócić w następnym roku. Niestety organ, zarządzający sportem, FIM, cofnął międzynarodową licencję Swain.
Był to znak czasu. W latach sześćdziesiątych istniało przekonanie, że Isle of Man TT jest zbyt niebezpiecznym torem dla kobiet. Organizatorzy mogli zrozumieć śmierć mężczyzny w wyścigu, ale nie wyobrażali sobie śmierci kobiety. Pomimo ogromnego poparcia dla sprawy, nigdy nie przywrócono jej licencji. Beryl Swain wykazała się niezwykła odwagą i determinacją, by uprawiać tak ekstremalny sport w świecie, który nadal zdominowany był przez mężczyzn.
To tylko niektóre z kobiet-motocyklistek, które zapisały się na kartach historii. Ich życiorysy, droga, jaką musiały pokonać, by dostać się na szczyt, powinny być natchnieniem oraz inspiracją zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
(fot. pixabay.com)