Kiedy wykonuje się badanie techniczne samochodu?

Kiedy wykonuje się badanie techniczne samochodu?
/
/
Dwa kółka
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Badanie techniczne samochodu to kluczowy element dbania o bezpieczeństwo na drogach oraz sprawności pojazdu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciele pojazdów mechanicznych są zobowiązani do regularnego poddawania swoich aut badaniom technicznym w celu potwierdzenia ich stanu technicznego i spełnienia określonych standardów. W dzisiejszym artykule m.in. zostaną przybliżone aspekty dotyczące przygotowania samochodu do przeglądu. Zapraszamy do czytania!

Obowiązek prawny okresowego badania technicznego

Zgodnie z przepisami obowiązek przeprowadzania okresowego badania technicznego pojazdu spoczywa na jego właścicielu. Termin ten różni się w zależności od rodzaju pojazdu i daty pierwszej rejestracji. Samochody osobowe należy poddawać badaniu technicznemu raz do roku. Wyjątkiem są jedynie nowe samochody – w takim wypadku pierwsze badanie można wykonać po upływie 3 lat, drugie po upływie 2 lat, a trzecie regularnie co roku. Właściciele aut z instalacją gazową powinni co roku odbywać wizytę w stacji kontroli pojazdów.

Dla pojazdów ciężarowych, autobusów, samochodów specjalizowanych oraz samochodów przewożących materiały niebezpieczne, okres ten wynosi rok.

Jak przygotować się do przeglądu?

Przeprowadzenie regularnych badań technicznych pojazdu jest możliwe na dowolnej stacji kontroli pojazdów, niezależnie od jej lokalizacji w stosunku do miejsca zamieszkania właściciela. Warto wiedzieć, że istnieją dwie główne kategorie, które można wybrać: podstawowe oraz okręgowe stacje kontroli pojazdów (OSKP).

Na podstawowych stacjach kontroli, które obejmują pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton, przeprowadzane są badania mające na celu ocenę stanu technicznego. Natomiast na stacjach okręgowych, przewidzianych dla pozostałych pojazdów, dokonywane są przeglądy techniczne bardziej zaawansowanej natury. Niezależnie od wyboru stacji, regularne wykonywanie badań technicznych jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa pojazdu.

Przed przystąpieniem do przeglądu technicznego warto podjąć kilka istotnych kroków, dzięki czemu wizyta w warsztacie samochodowym w Tomaszowie Mazowieckim przebiegnie szybko i sprawnie.

  • Sprawdzenie dokumentów: należy upewnić się, że ubezpieczenie OC jest ważne, a dowód rejestracyjny pojazdu aktualny.
  • Oświetlenie i sygnalizacja: przed badaniem warto sprawdzić, czy wszystkie lampy i światła działają poprawnie. Kontrola powinna obejmować przednie i tylne światła, kierunkowskazy, światła stopu oraz reflektory.
  • Opony: ogumienie powinno być w dobrym stanie. Należy pamiętać, że niewłaściwe opony mogą wpłynąć na wynik badania technicznego.
  • Sprawność hamulców: warto upewnić się, że hamulce działają bez zarzutu. To nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale również istotny aspekt brany pod uwagę podczas badania technicznego.
  • Stan ogólny pojazdu: należy zweryfikować, czy elementy takie jak lusterka, szyby, wycieraczki i klakson, są w dobrym stanie.
  • Rozwiązanie usterek: wszelkie awarie dobrze jest wyeliminować przed badaniem technicznym. Warto w tym celu udać się do mechanika samochodowego w Tomaszowie Mazowieckim PHU Aspol, który szybko i sprawnie usunie usterki.

Rzetelne przygotowanie do przeglądu technicznego może pomóc uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Dzięki temu wizyta w OSKP w Tomaszowie Mazowieckim przebiegnie bez większych problemów.

Zdjęcie: materiał Partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni sprzęt do utrzymania czystości w obiektach noclegowych?
/
Jak wybrać odpowiedni sprzęt do utrzymania czystości w obiektach noclegowych?
Odkryj strategie, które pomogą Ci dobrać idealne urządzenia czystościowe do obiektów noclegowych, aby zapewnić comfort i higienę Twoim gościom.
Jak infrastruktura clean roomów wpływa na efektywność w branży farmaceutycznej
/
Jak infrastruktura clean roomów wpływa na efektywność w branży farmaceutycznej
Poznaj znaczenie i rolę infrastruktury clean roomów w optymalizacji procesów farmaceutycznych. Dowiedz się, jaki mają wpływ na produktywność i jakość w branży farmaceutycznej.
Porady dla kierowców ciężarówek szukających pracy w serwisach internetowych
/
Porady dla kierowców ciężarówek szukających pracy w serwisach internetowych
Odkryj sprawdzone metody na skuteczne poszukiwanie pracy dla kierowców ciężarówek na portalach internetowych. Poznaj techniki, dzięki którym potencjalni pracodawcy zauważą Twoją kandydaturę.