Przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy – najważniejsze zasady

Przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy – najważniejsze zasady
/
/
Prawo
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Egzamin na prawo jazdy to niezwykle stresujący moment w życiu każdego kierowcy. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by zdać go za pierwszym razem!

Proces uzyskiwania dokumentu prawa jazdy

Aby uzyskać prawo do kierowania pojazdami, kursant musi przebrnąć przez kilka niezbędnych etapów – od spraw czysto urzędowych po egzamin. W pierwszej kolejności należy przedstawić odpowiednie dokumenty: dowód osobisty lub paszport, aktualne zdjęcie, wniosek, a w przypadku osób niepełnoletnich zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Konieczne jest także orzeczenie lekarskie – niektóre kategorie wymagają także wykonania badań psychologicznych.

Po złożeniu wymaganych dokumentów należy wybrać odpowiednią szkołę, która prowadzi zajęcia z nauki jazdy i odbyć tam cały kurs. Przed przystąpieniem do egzaminu państwowego trzeba najpierw zaliczyć egzamin wewnętrzny, który przeprowadzany jest w szkole jazdy. Kiedy już będziemy gotowi, aby podejść do egzaminu państwowego, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jego temat.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy?

Egzamin państwowy składa się z części teoretycznej i praktycznej. Choć z tą pierwszą większość osób nie ma problemu, znacznie ciężej może być w przypadku egzaminu praktycznego. Spora część aspirujących kierowców nie może poradzić sobie z zaliczeniem tej części i zmuszona jest do próbowania nawet po kilkanaście razy. Niekiedy wynika to z braku wystarczających umiejętności, czasami jest to po prostu pech, lecz w znakomitej większości przypadków kluczowym czynnikiem jest także paraliżujący stres. Wcześniejsze zaznajomienie się z wyglądem egzaminu pozwoli zażegnać wszelkie obawy.

Egzamin teoretyczny

Egzamin teoretyczny składa się z pytań dotyczących poszczególnych zdjęć oraz filmów. Jest to test jednokrotnego wyboru, składający się z 32 zagadnień. Dwadzieścia z nich odwołuje się do podstawowej wiedzy, a odpowiedzią na nie może być „TAK” lub „NIE”. Pozostałe 12 to pytania specjalistyczne, przy których wybiera się jedną z trzech możliwych odpowiedzi.

Przygotowanie do egzaminu teoretycznego

Aby przystąpić do egzaminu teoretycznego, należy wcześniej się na niego zapisać. Można to zrobić zarówno przez internet, jak i osobiście w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD). Będą nam potrzebne następujące dokumenty:

  • numer PKK (profilu kandydata na kierowcę),
  • dowód osobisty lub paszport,
  • dowód wniesienia opłaty za egzamin.

W dniu egzaminu warto pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości, ponieważ bez niego nie zostaniemy dopuszczeni do testu. Jeżeli zależy nam na tym, aby zdać część teoretyczną za pierwszym razem, powinniśmy skupić się na pytaniach z puli WORD. Nie warto uczyć się na pamięć całego kodeksu ruchu drogowego – w praktyce nawet nie będziemy wiedzieli, jak wykorzystać tę wiedzę. W celu uzyskania dostępu do pytań należy wejść na stronę e-testynaprawojazdy.pl, gdzie znajdziemy aktualną i pełną bazę pytań WORD. Taka forma nauki skutecznie przygotuje nas do teoretycznego egzaminu państwowego.

Egzamin praktyczny

Egzamin praktyczny to drugi, zdecydowanie trudniejszy etap uzyskania prawa jazdy. Dopuszczone są do niego jedynie osoby, które uzyskały pozytywny wynik z części teoretycznej.

Egzamin praktyczny podzielony jest na 5 mniejszych części. W pierwszej kolejności sprawdzona zostanie nasza tożsamość, następnie otrzymamy zadanie z zakresu kontroli technicznej pojazdu. Kiedy przebrniemy przez te elementy, kolejnym krokiem będzie jazda po łuku i ruszanie na wzniesieniu z użyciem hamulca ręcznego. Jeśli uda nam się zaliczyć te zadania, sprawdzona zostanie nasza jazda w ruchu drogowym. Ostatnim etapem jest omówienie uzyskanego wyniku.

Jak przygotować się do egzaminu praktycznego na prawo jazdy?

Podczas odbywania kursu przygotowującego do egzaminu bardzo ważne jest przestrzeganie kilku zasad. Przede wszystkim warto zmieniać instruktora – każdy z nich ma określony sposób nauczania, a także inną technikę jazdy. Dzięki temu będziemy mogli poznać nowe możliwości reagowania i wykonywania manewrów. Pozwoli nam to lepiej zrozumieć pewne rzeczy i szybciej opanować podstawy jazdy. Nie bójmy się pytać! Na egzaminie już nie będziemy mieć takiej okazji.

Kiedy będziemy już na etapie zapisywania się na egzamin praktyczny, warto zwrócić uwagę na godziny proponowanych terminów. Godziny poranne oraz godziny szczytu nie będą dobrym pomysłem, ponieważ ruch samochodów w tym czasie jest wzmożony. Najlepszy przedział czasowy na zdanie egzaminu to od 9:00 do 14:00. Drogi w tym czasie będą stosunkowo puste, co znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo pomyłek takich jak wymuszenie pierwszeństwa czy nieprzepuszczenie pieszego na pasach.

W dniu egzaminu na pewno będziemy bardzo zestresowani, jednak mimo wszystko postarajmy się zrelaksować i rozluźnić. Odpowiednio wcześnie zapakujmy dokument tożsamości, który będzie nam potrzebny do przystąpienia do egzaminu. Na miejscu warto pojawić się co najmniej kilkanaście minut przed planowanym rozpoczęciem. Podczas części praktycznej powinniśmy także pamiętać o kulturze i nie zagadywać egzaminatora – koncentracja oraz obserwacja tego, co dzieje się dookoła, to klucz do sukcesu. Starajmy się zapomnieć o tym, że jesteśmy oceniani i zróbmy wszystko, by przejechać całą trasę jak najlepiej.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Poradnik o wyborze odpowiednich części i akcesoriów do twojego motocykla
/
Poradnik o wyborze odpowiednich części i akcesoriów do twojego motocykla
Odkryj, jak zrozumieć potrzeby swojego motocykla i wybrać odpowiednie części i akcesoria. Ułatwimy ci poradzić sobie z tym wyzwaniem.
Jak prawidłowo dobrać wciągnik ręczny do ciężkich ładunków?
/
Jak prawidłowo dobrać wciągnik ręczny do ciężkich ładunków?
Odkryj zasady wyboru idealnego wciągnika ręcznego do transportu ciężkich ładunków. Dowiedz się, które parametry są kluczowe i jak je analizować, aby zyskać sprzęt najwyższej klasy.
Jak odpowiednio dobrać odzież outdoorową na różne pory roku?
/
Jak odpowiednio dobrać odzież outdoorową na różne pory roku?
Dowiedz się, jak dobrze dobrać odzież outdoorową na różne pory roku. Nasz przewodnik zawiera praktyczne porady i wskazówki, które pomogą Ci cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu niezależnie od warunków pogodowych.