Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać prawo jazdy na ciężarówkę?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać prawo jazdy na ciężarówkę?
/
/
Prawo
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele ludzi relaksuje się podczas prowadzenia samochodu. Sposobem na połączenie przyjemnego z pożytecznym może być praca kierowcy ciężarówki. Z tego artykułu dowiesz się, jak uzyskać potrzebne uprawnienia.

Kto powinien wybrać zawód kierowcy ciężarówki?

Jazda samochodami wielkogabarytowymi to idealny wybór dla osób, które uwielbiają przemierzać bezkresne kilometry na szosach, a podróż autem to dla nich doskonała forma relaksu. Decyzja o zostaniu kierowcą samochodów ciężarowych będzie fantastycznym pomysłem na połączenie hobby z pracą. W tym tekście przedstawimy wszystkie niuanse związane z uzyskaniem prawa jazdy kategorii C, czyli na samochody ciężarowe oraz C+E, czyli na tak zwanego “tira”.

Od czego zacząć? Wybór odpowiedniego ośrodka szkoleniowego

W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać odpowiednią szkołę jazdy, która przeprowadza kursy przygotowawcze. W tym celu najlepiej zasięgnąć opinii znajomych lub poszukać w internecie informacji o szkołach jazdy. Warto zwrócić uwagę na lokalizację szkoły, obecność placu manewrowego i posiadaną infrastrukturę szkoleniową. Ważne są też statystyki zdawalności egzaminu państwowego przez kursantów oraz kwalifikacje wykładowców prowadzących zajęcia. Należy sprawdzić, czy rzetelnie wywiązują się ze swoich obowiązków i są doświadczonymi uczestnikami ruchu. Ceny kursów są dość zbliżone, jednak różnica w wysokości opłat często może być kluczowa w podejmowaniu decyzji.

Minimalny wiek przystąpienia do kursu oraz prawo jazdy kategorii B

Pierwszym warunkiem jest odpowiedni wiek. Przystąpić do kursu można najwcześniej trzy miesiące przed 21. urodzinami. Wyjątkiem jest posiadanie kursu kwalifikacji wstępnej – wtedy wystarczy pełnoletność. W tym przypadku jednak musimy przygotować się na większe koszty związane z ukończeniem kursy. Jest to szkolenie dla bardzo młodych osób zamierzających podjąć pracę kierowcy. Oprócz odpowiedniego wieku musimy posiadać także uprawnienia do kierowania pojazdami osobowymi, czyli kategorię B.

Odpowiednie zaświadczenia medyczne

Przed przystąpieniem do kursu należy udać się do odpowiedniego lekarza. Lekarz ten musi mieć odpowiednie uprawnienia, a potencjalny kierowca musi uzyskać od niego zaświadczenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów wielkogabarytowych. Jest to niezbędny element, bez którego nie zostaniemy dopuszczeni do kursu. Kolejnym, wymaganym zaświadczeniem jest orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami ciężarowymi.

Profil kursanta w wydziale ruchu drogowego

Aby uzyskać możliwość uczestniczenia w jakimkolwiek kursie na prawo jazdy, należy udać się do wydziału komunikacji i stworzyć tak zwany profil kursanta. Nie inaczej jest w przypadku zapisu na kurs prawa jazdy kategorii C oraz C+E. Czym właściwie jest profil kursanta? To po prostu indywidualny numer identyfikacyjny przyszłego kierowcy, który pozwoli nam przystąpić do kursu szkoleniowego. Jest to pewnego rodzaju odpowiednik PESEL-u dla osób fizycznych, czy NIP-u dla firm.

W celu założenia profilu kursanta należy udać się do wydziału komunikacji w mieście, w którym jesteśmy zameldowani. Musimy złożyć stosowne dokumenty, w skład których wchodzą: wniosek o wydanie prawa jazdy, orzeczenia lekarskie i psychologiczne oraz dokument potwierdzający tożsamość. Osoby niepełnoletnie muszą dodatkowo dołączyć zgodę opiekunów prawnych.

Zakres i przebieg szkolenia

Jeżeli już spełniliśmy wszystkie powyższe warunki, możemy przystąpić do zajęć w wybranej szkole jazdy. Kursy składają się z dwóch części. Pierwsza z nich to część teoretyczna – 20 godzin wykładów przybliżających przepisy ruchu drogowego oraz zagadnienia związane z prowadzeniem aut wielkogabarytowych. Druga część kursu to zajęcia praktyczne, czyli jazda samochodem ciężarowym. Przy wyborze szkoły jazdy warto zwrócić uwagę na to, czy placówka gwarantuje dodatkowe szkolenia z zakresu bezpiecznej i ekologicznej jazdy. Jeśli wiążemy swoją przyszłość zawodową z prowadzeniem tak zwanych tirów, to powinniśmy wybrać szkołę oferującą jazdy właśnie zestawem składającym się z ciągnika siodłowego i naczepy. Niestety wiele placówek nadal uczy przyszłych kierowców na kilkudziesięcioletnich Starach, których prowadzenie nijak się ma do jazdy tirem.

Przystąpienie do egzaminu państwowego i świadectwo kwalifikacji zawodowej

Podobnie jak kurs, egzamin także składa się z części teoretycznej (w formie testu) i praktycznej (egzamin z jazdy). Zdanie obu części uprawnia nas do otrzymania prawa jazdy na samochody ciężarowe. To jednak nie wszystko. Jeżeli chcemy zostać kierowcą zawodowym, oprócz prawa jazdy należy jeszcze wyrobić tak zwane świadectwo kwalifikacji przewozowej na przewóz rzeczy. Podczas tego szkolenia dowiemy się, jak poprawnie i bezpiecznie zabezpieczać ładunek, poznamy niuanse związane z czasem pracy i jazdy kierowcy oraz nauczymy się wielu, niezwykle przydatnych umiejętności.

Warto od razu również zadbać o wyrobienie karty kierowcy współpracującej z cyfrowymi tachografami. Chociaż nie jest to wymóg konieczny, to większość pojazdów ciężarowych, poruszających się po naszych drogach jest wyposażona właśnie w ten rodzaj urządzeń rejestrujących czynności kierowcy. Warto tutaj zaznaczyć, iż chcąc prowadzić zestaw składający się z ciągnika siodłowego i naczepy, musimy posiadać kategorie C+E. E w tym przypadku to kategoria świadcząca o tym, że kierowca potrafi zapanować nad pojazdem z zasprzęgloną przyczepą lub właśnie podpiętą naczepą. Wiele szkół pozwala na przeprowadzenie dwóch kursów jednocześnie, co znacznie przyspiesza uzyskanie odpowiednich uprawnień do kierowania zestawem pojazdów. Również sam kursant może zdecydować się na zdawanie dwóch egzaminów nawet w tym samym dniu.

Możemy ruszać w drogę

Jeżeli udało nam się skompletować wszystkie wymagane dokumenty, przejść przez kurs i wreszcie zdać egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii C lub C+E, jesteśmy już gotowi do rozpoczęcia kariery kierowcy. Możliwe jest zatrudnienie w firmie transportowej lub jazda na własny rachunek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sztuka parkowania: Techniki i porady dla kierowców w miejskiej dżungli
/
Sztuka parkowania: Techniki i porady dla kierowców w miejskiej dżungli
Odkryj skuteczne techniki parkowania i dowiedz się, jak radzić sobie z wyzwaniami parkowania w zatłoczonych miastach. Poznaj przydatne porady, które uczynią Twoje parkowanie bardziej bezpiecznym i pewnym nawet w miejskiej dżungli.
Zalety kompleksowych rozwiązań logistycznych dla wewnętrznej logistyki magazynowej
/
Zalety kompleksowych rozwiązań logistycznych dla wewnętrznej logistyki magazynowej
Odkryj, jak integracja kompleksowych rozwiązań logistycznych może usprawnić pracę magazynu, poprawić zarządzanie i znacznie zwiększyć wydajność działalności.
Jak przygotować samochód na długą trasę?
/
Jak przygotować samochód na długą trasę?
Odkryj nasze sprawdzone metody, jak przygotować auto do długiej podróży. Znajdziesz tu kompletny przewodnik, który pomoże ci bezpiecznie dotrzeć do celu.